PROJEKT POPESTRIMO ŠOLO

PLATFORMA RAZNOLIKOSTI

NAREČJA

V okviru projekta platforma raznolikosti smo se odločili nekoliko podrobneje predstaviti narečje v Breginju.

1. BREGINJ

Breginjski kot leži v najzahodnejšem predelu Slovenije, blizu italijanske meje. Najbližji večji kraj je Kobarid, ki je od Breginja oddaljen 15 km. Vas Breginj (nadmorska višina 557m), ki leži ob vznožju pogorja Stola, je največja izmed vasi zahodno od Kobarida in je nekakšno središče tega Kota. Ves breginjski kot obdajajo vrhovi: Stol, Mali Muzec, Gnjilica, Breški Jalovec. Ob meji z Italijo zapirajo dolino hribi: Brdo (pod njim točno na meji izvira Nadiža) in Sleme.

2. NAREČJA

Narečja (dialekti) sodijo med neknjižne prostorske zvrsti in se govorijo po vaseh. Ločijo se po besedju, nekaterih glasovih in mestu naglasa v besedah. Slovenščina je med slovanskimi jeziki številčno najbolj narečno členjena, saj pozna blizu 50 narečij, ta pa se združujejo v sedem skupin: primorsko, koroško, rovtarsko, gorenjsko, dolenjsko, štajersko, panonsko.

Breginjsko narečje sodi pod severno primorsko narečje, natančneje kotarsko.

3. BREGINJSKE NAREČNE BESEDE

PUNO -VELIKO

EN-EDEN

LHNO-LAHKO

KI-KAJ

KOŠPE – COKLE

BLEKNASTE ŽOKE – DOMA NAREJENO OBUVALO- ZGORNJI DEL IZ BLAGA IN PODPLAT IZ GUME

MUDANTE- SPODNJE HLAČE

KOMBINEŽE- PODKRILO (DOLGA ŽENSKA SPODNJA MAJICA BREZ ROKAVOV)

VSE NARETO TAZ MŽLANA IN TAZ UNE- NAREJENO IZ BLAGA VRSTE »MŽLAN« IN IZ VOLNE

ŠJALE- ŠALE

PEGLAJZEN – LIKALNIK

MAROVITO- GRM BROGOVITA

STANOVITO – STANOVITNO, TRDNO

HRBAT-HRBET

VIŠNO – GOTOVO

VEJČ-VEČJE

PBUJŠAT-POBOLJŠAT

ŠIBE-VEJE

AHTITE SE – PAZITE SE

SKADLI – SPODILI

MAJ – NIKOLI

OTROČETA- DEKLICE

ČEČICE – PUNČKE ZA IGRO-IGRAČE PUNČKE

CJOT – IGRA SKRIVALNICE

ZMIRAN – VEDNO

5. BREGINJSKI Č

Breginjci izgovarjajo č povečini kot mehki č – ć. Če bi slovenska abeceda imela to črko, bi jo lahko pogosto uporabili, npr. pri hišnih imenih: Mejćeni, Rosić, Pustokći, Biškći, Kakoćići; poleg imen seveda tudi druge besede (v narečju), ki imajo črko č:

• maj bić – nikoli več
  • namrućić – malo
  • pobić – fant

6. PRIREDITEV OB OTVORITVI PRENOVLJENEGA VAŠKEGA CENTRA »NA GORICI« V BREGINJU

V letu 2019 so učenci Podružnične šole Breginj nastopili na prireditvi OTVORITEV PRENOVLJENEGA VAŠKEGA CENTRA »NA GORICI« V BREGINJU , kjer so v svojem narečju odigrali nekaj dramskih uprizoritev.

Mentorici: Tatjana Terlikar in Tatjana Sok Lavrenčič

Prispevek pripravila in objavila: Maja Jelenič (multiplikatorka, projekt Popestrimo šolo)