Prvega novembra 2005 je Generalna skupščina združenih narodov na svojem zasedanju proglasila 27. januar kot vsakoletni mednarodni dan spomina na žrtve fašističnega in nacističnega nasilja.

Za obeležitev spomina na žrtve holokavsta smo v šolski knjižnici pripravili izbor izobraževalnega in leposlovnega gradiva, ki bralce osvešča o pomenu spomina na grozodejstva, ki se ne smejo nikoli več ponoviti.

“Nedopustno je sprevračanje tragedije holokavsta, ki je brez primere. Moramo se ga spominjati, s sramom in studom, tako dolgo kot bo obstajal človeški spomin. Samo s pomnenjem bomo izkazali primerno spoštovanje vsem žrtvam. Milijoni nedolžnih Židov in ostalih manjšin je bilo umorjenih na nepredstavljivo barbarski način. Nikoli ne smemo pozabiti teh mož, žena in otrok ter njihove agonije.”

— Nagovor generalnega sekretarja ZN Kofija Annana, 27. januar 2006

(Vir: Wikipedija, Svetovni dan spomina na žrtve holokavsta. https://sl.wikipedia.org/wiki/Svetovni_dan_spomina_na_%C5%BErtve_holokavsta)