Letošnji šestošolci so se 28. septembra 2023 podali raziskovat življenje Simona Gregorčiča. Pot jih je najprej peljala v vas Vrsno, kjer so obiskali rojstno hišo Goriškega slavčka, Simona Gregorčiča. Vodička je povedala nekaj besed o Gregorčiču, predstavila njegovo otroštvo, življenje in delo. Ste vedeli, da so stari ljudje verjeli, če se je otrok rodil zunaj hiše, da bo odšel od doma?

Pot so nadaljevali k Gregorčičevemu slapu, mimo zapuščene šole na Libušnjem, kjer je Simon Gregorčič obiskoval enorazrednico, do cerkve, kjer je pel novo mašo, in nazadnje k njegovemu grobu, kjer so učenci recitirali in deklamirali njegove pesmi ter položili svečko in cvetje. Vse utrinke s poti so šestošolci zapisali na delovne liste.